Облекчаване на псориазис при децата със здравословно хранене

Облекчаване на псориазис при децата със здравословно хранене

Въвеждането на диета, която е базирана на растителни, пълноценни храни, не съдържащи глутен, може да бъде много полезна за Вашето дете, болно от псориазис. Целта й е да облекчи симптомите на болестта с природни средства и по този начин да противодейства на системното възпаление в организма.


Базираната на растителни храни диета включва плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, които не са преработени и не съдържат добавени консерванти, оцветители, вкусове и подсладители. Въпреки че месото, млечните продукти и яйцата по принцип са важни за растежа на всяко дете, при малчуганите с псориазис те следва да се консумират рядко. За тези деца нетлъстите меса, като пилешко и пуешко, както и нискомаслените сирена (например пармезан, козе сирене, извара), са за препоръчване пред червените меса и високомаслените млечни продукти, които са богати на наситени мазнини.

Храните, на които се базира подобен тип диета, са натурални и пълноценни, защото в същия вид се срещат и в природата. Най-добрият начин да сме сигурни, че се храним по природосъобразен и благотворен за здравето начин е да започнем с продукт, който не включва добавени съставки и расте в естествени условия (такива са повечето зеленчуци и плодове преди да претърпят топлинна обработка, а също някои семена като киноа, чия).

Колкото и да е полезна безглутеновата диета, преходът към нея може да бъде доста труден, особено, ако детето е с понижен апетит. Ето 5 съвета, които ще помогнат на Вас и Вашето дете да започнете да се храните здравословно:

1) Дайте личен пример като премахнете от домакинството си тежките меса, храните, които са претърпели много обработка, както и всички източници на глутен (хляб, ориз, макаронени изделия и др.)

2) Поговорете с детето защо правите опит да промените начина на хранене на семейството. Обяснете му как тази диета ще му помогне лично на него да се чувства по-добре и да се избави от досадните плаки на псориазиса.

3) Преди да пристъпите към новия начин на хранене, поискайте разрешение от Вашето дете. Това ще провокира в него съпричастност, а и ще го накара да почувства възможността само да предприеме мерки за облекчаване на псориазиса. .

4) Ако детето е в началното училище, поговорете с преподавателите  и им обяснете колко е важно придържането към здравословен режим. По този начин те могат да станат „Вашите очи“, докато малчуганът е на училище.

5) Винаги изпращайте детето на училище с пълноценни безглутенови закуски, които да са му под ръка, когато пригладнее в час. Плодове, свежи зеленчуци, хумус или енергийни блокчета, съдържащи плодове и ядки биха били много подходящи.

6) Увеличете хранителната стойност на ястията чрез добавяне на допълнителни съставки. Приготвяйте ястия с блендер, в които можете да „скриете“ допълнителни калории, като масла от ядки, масла от семена и др. При преминаване към предимно растителна диета много родители се опасяват, че децата им няма да си набавят достатъчно протеини. Затова приготвяйте такива ястия, към които можете да добавите семена от чия/лен/коноп, както и кафяв ориз. Може дори да добавите пюре от боб или леща и да го скриете в сосове, например в сос за спагети. Допълнително обогатете тъмните храни като сос за паста, смутита с горски плодове с пюре от зелени листни зеленчуци (например листа от спанак). С включване на повече непреработени растителни храни в диетата, поставете за цел на детето на всяка хапка месо, млечен продукт или хляб, да приема поне 5 хапки пълноценна растителна храна.

7) Не е задължително „бързата храна“ да е нездравословна. Направете домашна лимонада с прясно изцеден сок от лимон или лайм и натурален екстракт от стевия на капки с помощта на детето. Повечето деца обожават да правят лимонада! През лятото може да замразите смутитата във формички за сладолед, което със сигурност ще повиши интереса на детето.

8) Предвид, че се препоръчва да се намали приемът на мляко и млечни продукти, използвайте висококачествени хранителни добавки, за да осигурите достатъчен прием на калций. Преди това обаче, задължително се консултирайте с педиатър, който ще определи вида и количеството на хранителните добавки, от които Вашето дете има нужда.

Отначало въвеждането на здравословен режим ще Ви коства известни усилия, но  когато Вие и детето Ви се почувствате по-добре в резултат на положените усилия, най-вероятно никога няма да искате да се върнете назад!